İNGİLİZCE EVDE VE SOSYAL ORTAMDA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ İÇİN BAZI ÖNERİLERİMİZ:

1- Dil öğreniminde tekrarlar çok önemlidir, düzenli olarak tekrar etmeliyiz. Öğrendiğimiz kelime ve yapılarla ilgili cümleler kurarak öğrendiklerimizi uzun dönemli hafızamıza yerleştirmeliyiz.

2- İngilizce dil seviyemize uygun olarak hikaye kitapları, dergiler; şayet dil seviyemiz ileri düzeydeyse gazeteler okumalıyız. Hikaye içerisindeki resimleri sözlü anlatım yoluyla öğrendiğimiz yapıları kullanarak betimlemeliyiz. Hikayeye yeni bir son yazarak ya da yeni bir karakter ekleyerek hikayenin seyrini değiştirmeyi denemeliyiz.

3- İngilizce günlük tutmalıyız.

4- Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsak bol bol dinleme yapmalıyız. Dinlerken de duyduğumuz mesajlar anlaşılır olmalıdır bunun için seviyemize göre videoları İngilizce altyazılı tercih etmeliyiz.

** İki aylık periyotlarla mail yoluyla Kuğu Dil ' den alacağınız videoları evde tekrar tekrar seyredin. Dil öğreniminde en önemli olay sürekli tekrardır.**

Bununla beraber öğretmenlerimiz sürekli olarak video izleme, dinleme ödevi vermektedirler. Bu videoları da bol bol izlemeli duyduğumuz diyalogları iyice zihnimize yerleştirmeliyiz. Bilinçaltımız sesi çok sever , film izlerken, kitap okurken , müzik dinlerken sesli olarak tekrar etmeliyiz.

5- Sosyalleşmek dil öğrenirken çok önemli, bunun için sosyal ortamlar yaratmalı , yabancı arkadaş edinmeli ve bulduğumuz her türlü kültürlerarası ortamı değerlendirmeliyiz.

6- Kelime öğrenirken; bol bol okuma yaparak metin içerisinden öğrenmeye çalışmalıyız.

7- İngilizce dersi için hazırladığımız ödev, kelime defteri, kelime kutusu, portfolyo projeleri gibi çalışmaları saklamalı, her dönem sonunda gözden geçirmeliyiz. 

8- Yabancı dil öğrenirken cesur olmalı, dil öğrenimine ara vermemeli ve sabırlı olmalıyız.

** Ne yapmamalıyız? **

Dil öğrenirken karşılaşabileceğimiz en önemli sorun, o güne kadar alışkanlık edindiğimiz yanlış çalışma metotlarıdır.                                                                                                                                                              

*Türkçe düşünmemeliyiz!

*Sadece ezber yapmamalıyız!

*Sürekli çeviri yapmamalıyız!