NEDEN OKUMA VE DİNLEME ?

Uzmanlara göre dil edinimi inanılmaz derece kolay bir yolla gerçekleşir; anlaşılabilir mesajlar almak suretiyle. Bol miktarda anlaşılabilir mesaja maruz bırakılan bir kişi, bu mesajların içindeki dilbilgisi kurallarını ve kelimeleri farkına varmadan edinir. Tıpkı bizim Türkçeyi öğrenmemiz gibi.

Bu öğrenmeyi harekete geçiren en önemli beceriler bol dinleme ve okumadır. Konuşma ve yazma ise bol dinleme ve okumanın doğal bir neticesi olarak ortaya çıkmaktadır.

Başka bir deyişle, dil ediniminin sebebi dinleme ve okuma iken, yazma ve konuşma ise, sonucu konumundadır.  Yani kişi ne kadar bol okur ve dinler ise diğer yetenekleri de hızlıca gelişir. 

Dil öğreniminde dinleme ve okuma’nın önemi tartışılmaz olup bir çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur;

Bu sebeple öğrencilerimize okuma yapmaları için verdiğimiz kitapların yanı sıra dinleme yapmaları için de videolar veriyoruz.

Değerli Velilerimiz;

Yukarıda bahsettiğimiz sebepler ve bilimsel araştırmaların bir kısmını siz değerli velilerimize bahsederek dinleme çalışmasının önemini pekiştirmiş olduk.

Bizler Kuğu Dil öğretmenleri olarak öğrencilerimizin dinleme çalışmalarını daha kolay, ulaşılabilir ve öğrendikleri ve öğrenecekleri konulara paralel olarak İngilizce Dinleme dosyası hazırladık.

Bu dosyalar belli periyotlarda yenilenerek siz değerli velilerimize teslim edilecektir.

Öğrencimizin bu dinleme dosyasındaki videoları, her gün en az yarım saat, en fazla dilediğiniz kadar fazla olacak şekilde tekrar tekrar dinlemesini, günlük diğer faaliyetlerini sürdürürken dinlemesine devam etmesini sıkıldığında bırakıp sonra tekrar devam etmesini sağlamanızı siz değerli velilerimizden diliyoruz.

Dinleme faaliyetini yaparken öğrencimizin birebir televizyonun ekranının karşısında olması gerekmemektedir.

Bizlerde siz değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimize dinleme çalışmalarını yaparken yardımcı olmak amacı ile zaman zaman cep telefonlarınıza zaman zaman da CLASS DOJO hesaplarınıza hatırlatma mesajı atarak sizlerin yanında olduğumuzu bildireceğiz.

Sağlıklı ve bol İngilizce dinleme çalışması yaptığınız mutlu günler dileriz.