Yabancı dillerin öğrenilmesi zorlu bir süreçtir. Bu süreçte gramer konuları öğrenilse de konuşmaya başlamak kimi zaman çok uzun süre alır. Farklılaşan cümle yapıları, yeni telaffuzlar ve karışık gramer konuları yeterince zorluyken; yeni kelimeler öğrenmek ve bu kelimeler etrafında yepyeni bir dünyaya adım atmak kimi zaman yabancı dil öğrenmek isteyen kişileri yılma noktasına getirebilir.

İngilizce bilgisini geliştirmek ve rahat bir şekilde konuşabilmek için kelime dağarcığının geniş olması gerekmektedir. İngilizce öğrenenler tarafından uygulanan ve son derece başarı sağlayan İngilizce kelime ezberleme teknikleri vardır. Aşağıda detaylarını bulabileceğiniz bu teknikleri uyguladığınızda İngilizce kelime ezberlemenin sanıldığının aksine ne kadar da kolay ve zevkli olduğuna tanıklık edeceksiniz. Başlıyoruz, hazır mısınız?

     İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

 • Cümle içinde kullanın: Öğrendiğiniz, ezberlediğiniz İngilizce kelimeleri akılda tutmanın en önemli yollarından bir tanesi onu kullanmaktır. Öğrendiğiniz yeni bir kelimeyi ilk on dakika içerisinde mutlaka bir cümle içinde kullanın. Bir saat sonra yine o kelimeyle ilgili bir cümle daha oluşturun. O kelimeyi bir gün, bir hafta sonra da cümle içinde kullanın. Üstelik kuracağınız cümle yarı Türkçe yarı İngilizce de olabilir. Örneğin; “yaramaz” anlamına gelen “naughty” kelimesini şu şekilde cümle içerisinde kullanmanız hafızanızda daha kolay yer etmesini kolaylaştıracaktır: “Erkek kardeşim çok naughty, hiç yerinde durmuyor”. İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arasında en çok işe yarayandır, mutlaka deneyin.
 • Etiketlere yazın: İngilizce kelimeleri etiketlere yazıp onları bulundukları nesnelerine yapıştırırsanız İngilizce kelime ezberleme daha kolay olacaktır. Örneğin; evde herhangi bir eşyanın üstüne etiket kullanarak İngilizce karşılığını yazabilirsiniz. Bu sayede bu eşyanın yanına gittiğinizde İngilizce anlamını görecek ve zahmetsizce ezberlemeniz mümkün olacaktır.
 • Eş anlamlı kelimeleri beraber ezberleyin: Bir kelimeyi öğrenmek istediğiniz zaman o kelimenin eş anlamlılarını da öğrenmeye çalışın. Bir kelime yerine beş kelimeyi öğrenmeye çalışmak ilk başta size zorlu gelse de bu şekilde kelime dağarcığınız artar ve birbiriyle bağlantılı kelimeleri unutma olasılığınız ortadan kalkar. Örneğin; “harika, mükemmel” anlamlarına gelen “great”kelimesini ezberlerken yaklaşık aynı anlamları taşıyan “perfect, excellent, brilliant, superb, splendid, magnificent” kelimelerini de cümle içerisinde kullanarak ezberlemeye çalışabilir ve bu kelimelerle karşılaştığınızda birbirlerini hatırlatmalarını sağlayabilirsiniz. 
 • Aynı anlama gelen üst seviye kelimeleri kulanın: Yeni İngilizce kelimeler öğrenmenin amacı, konuşma ya da yazma dilini zenginleştirmektir. Dolayısıyla yeni bir üst seviye kelime öğrendiğinizde artık bu kelimeyi kullanın. Örneğin; “start” fiili ile aynı anlama gelen, fakat daha üst seviye olan “begin” fiilini öğrendiğinizde artık bu kelimeyi kullanabilirsiniz.
 • Hayal edin: İnsan beyni gördüklerini daha kolay akılda tutar. Bir kelimeyi öğrenirken görüntüsünü hafızanızda canlandırmayı deneyin. Örneğin; “sky” denildiğinde gözünüzün önüne “gökyüzü” gelsin; “red car” denildiğinde “kırmızı araba” canlandırın. Bu da İngilizce kelime ebzerleme yöntemleri arasında en çok tutulandır.
 • Resimleri kullanın: Bu, “hayal etme” yönteminin bir adım ötesidir. Kelimelerin anlamlarını yansıtan resimler çizin. Kulağa garip geliyor değil mi? Bu tekniğin işe yaramasının başlıca sebebi de zaten garipliğidir. Beynimiz gün boyu milyonlarca normal bilgiye maruz kalır. Rutinin dışında karşılaştığı her şeye karşı duyarlıdır. Beyin görsel hafızasını uyaran bir bilgi aldığı zaman bu bilgiyi hafızaya yerleştirmeye meyillidir. Mümkün olduğu kadar garip resimler çizin ki, o kelimeyi unutma olasılığınız da o kadar azalsın.
 • Abartılı öyküler kurgulayın: Yeni bir dil öğrenirken, öğrenmek istediğiniz kelimelerin bir sınırı yoktur. Birbiriyle anlamsal bağı olmayan kelimeleri ezberlemek durumunda kalırsanız başvurabileceğiniz en etkili ve eğlenceli yöntemlerden biri abartılı ve hatta saçma hikâyeler kurgulamaktır. Doğru duydunuz saçma hikâyeler! Resim kullanma tekniği ile bu noktada benzeşir. Garip şeyler aklımızda normal bilgilere göre daha hızlı ve daha net yer eder. Korku hikâyelerini düşünün, sizde bir duygu uyandıran, o an sizi duygusal olarak normalin dışına çıkaran bu hikâyeleri uzun zaman unutamazsınız. Abartılı hikâye kurgulama tekniğini uygulayarak hem eğlenirsiniz hem de yeni kelimeleri o hikâye aracılığı ile kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. 
 • Oyunlar oynayın: İngilizce kelimeleri öğrenmek ve akılda kalmasını sağlamanın en eğlenceli yollarından biri oyun oynamaktır. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla bir arada vakit geçirip oynadığınız scrabble gibi kelime oyunları İngilizce düşünme alışkanlığı kazanmanızı sağlar. Bu süreçte zihninizin odaklanma seviyesi oldukça yüksektir ve yeni bağlantılar hızla kurulur. Öğrenme süreci ise kalıcı olarak gerçekleşmiş olur.
 • Eğlenceli aktiviteleri takip edin: Şarkılar, filmler, diziler ya da benzer etkinlikler dil öğrenmek, geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlardır. Bu tür etkinlikleri gerçekleştirirken konsantre olmakta zorlanmazsınız ve daha kolay bir şekilde aklınızda tutabilirsiniz. İngilizce kelime ezberlemek için de bu yöntemden faydalanmak akıllıca olabilir. Örneğin, “daima” anlamına gelen “always” kelimesini ezberlemeye çalışırken “Whitney Houston” tarafından seslendirilen muhteşem eser “I Will Always Love You (Seni Daima Seveceğim)” şarkısını dinlemek ya da hatırlamak çok faydalı olacaktır. Bu kelimenin anlamını hiçbir zaman unutmayacağınıza emin olabilirsiniz.
 • Okumayı alışkanlık haline getirin: İçeriği ne olursa olsun bulduğunuz tüm İngilizce yazıları okumanın yeni kelimeleri öğrenmeniz üzerindeki faydası tartışılmazdır. İngilizce kelime ezberleme sürecini eğlenceli bir hale getirmek isterseniz komik hikâyeler, blog yazıları ve hatta magazin haberlerini okuyabilirsiniz. Bu tarz içeriklerde İngilizcenin günlük kullanımına dair izler bulursunuz. İngilizce kalıplar kelime dağarcığınıza eklendiği zaman kolay kolay hafızanızdan silinmez. Okudukça benzer kelime ve kalıplarla karşılaşırsınız ve zaman içerisinde siz de kullanmaya başlarsınız. Okuma esnasında bildiğiniz kelimeleri ve cümle yapılarını tekrar edip pekiştirirken, yeni kelimelerle de kelime hazinenizi zenginleştirmiş olursunuz.
 • Notlar alın: İngilizce öğrenme sürecinde verimli bir şekilde kullanacağınız birçok kaynak vardır. İngilizce yayın yapan televizyon kanallarını izleyebilirsiniz, internet aracılığı ile milyonlarca videoya erişebilirsiniz. Dilediğiniz konuda yazılmış milyonlarca İngilizce yazıya saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Teknolojiyi kendi yararınıza kullanmanız bu kadar kolay hale gelmişken çok az bir çaba ile kısa zamanda kelime hazinenizi arttırabilirsiniz. Okuduğunuz, dinlediğiniz ya da izlediğiniz şeylerde bilmediğiniz özellikle dikkatinizi çeken kelimeleri not alın. Bu kelimeler sizde merak uyandırdığı için, bunları öğrenme ve ezberlemeye olan yatkınlığınız diğer kelimelere göre çok daha fazla olacaktır. Not aldığınız kelimelerin anlamlarına baktığınızda merak duygunuzla bu kelime eşleşeceğinden çok daha kolay ezberleyebilirsiniz.
 • Tekrar edin: İngilizce kelime ezberleme yöntemleri içinde olmazsa olmazdır.  Yeni İngilizce kelimelerin hafızanızda kalıcı olarak yer edinmesi için yapacağınız tekrarlar çok önemlidir çünkü öğrendiğiniz kelimeleri tekrar etmediğiniz takdirde unutursunuz ve bunun kaçışı yoktur. Hatta hakim olduğunuz kelimeler bile tekrar etmediğinizde yavaş yavaş belleğinizden silinir. Dolayısıyla her gün birkaç dakika vakit ayırmanız ve daha önce ezberlediğiniz kelimelere göz atmanız bunların hafızanızdaki yerini sağlamlaştıracaktır. Sizlere tavsiyemiz düzenli olarak son 1 ay içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri yatmadan önce veya kalktıktan hemen sonra tekrar ediniz. İnanın çok faydasını göreceksiniz.

Yukarıda paylaştığımız İngilizce kelime ezberleme teknikleri milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Elbette her teknik herkes için aynı derecede yararlı olmayabilir. Yapmanız gereken bu teknikleri deneyerek, kendinize uygun hale getirmektir. Kelimeleri ezberlemek elbette ingilizce gelişiminiz için çok çok önemlidir. Ancak daha önemli olan konuşma esnasında bu kelimeleri kullanmanız ve kendinizi İngilizce konuşma noktasında da geliştirmenizdir.

Cesaretinizi hiçbir zaman kaybetmeyin ve hata yapmaktan korkmayın. Eğer ingilizce pratik yapma şansınız var ise sonuna kadar bunu kullanın ve yeni öğrendiğiniz kelimeleri diyaloglarınızla pekiştirin.